Rakstus »

Eiropā ir PVN - ASV Sales tax

Eiropā ražošanas ķēdē ietilpstošie uzņēmumi uzskaita patērētāja valstij samaksāto PVN proporcionāli savai pievienotajai vērtībai. No otras puses, ASV Sales tax rēķinu pilnībā iekasē uzņēmums, kas veica patēriņa preču pārdošanu. Sales tax maksā vietējiem operatoriem, nevis valstij.

Eiropas izcelsmes pievienotās vērtības nodoklis (PVN) atšķiras no ASV izmantotā Sales tax. Taču abi ir nodokļi, kur maksātājs ir patērētājs, t.i., tie ir patēriņa nodokļi. Pievienotās vērtības nodokļa izmantošana ir ļoti plaši izplatījusies visā pasaulē, nozīmīgākais izņēmums ir ASV un tās Sales tax.

PVN sistēmā patērētāja samaksāto PVN valstij maksā ražošanas ķēdē iesaistītie uzņēmumi. Katrs uzņēmums no savas pievienotās vērtības maksā vai maksā valstij nodokli.

PVN

Ja uzņēmums ir iegādājies preces un pakalpojumus savas produkcijas ražošanai, teiksim, par 100 eiro un pārdod produkciju tālāk par 300 eiro, pievienotā vērtība ir 200 eiro, un tādējādi no šiem 200 eiro tiek aprēķināts maksājamais pievienotās vērtības nodoklis.

Savukārt ASV Sales tax uzņēmums, kas pārdeva produktu patērētājam, pilnībā uzskaita nodokli iestādēm, kas to iekasē.

Sales tax

ASV Sales tax ir vietējais nodoklis. Tāpēc Sales tax neiekasē federālā valdība, bet gan vietējie dalībnieki, piemēram, štati, apgabali, pilsētas un pašvaldības, kā arī citi vietējie dalībnieki, kuriem katram ir arī atšķirīgas nodokļu likmes.

PVN neatbilst ASV sistēmai

Pievienotās vērtības nodokļa sistēmas ieviešana ASV prasītu, lai federālā valdība sāktu uzņemties atbildību par nodokļa iekasēšanu, un tas tur diezin vai ir politiski iespējams. Pašreizējiem vietējiem operatoriem PVN nevar ieviest tieši tādēļ, ka ražošanas ķēdes uzņēmumi atrodas dažādās vietās: pilsētās, pašvaldībās, štatos, kur tiek izmantotas arī dažādas nodokļu likmes. Kā kuriozs jāpiemin, ka Merilendai ir pat savs procentu aprēķins!

Tālākpārdošanas sertifikāts atbrīvo jūs no Sales tax

Kad uzņēmums pērk produktus vai pakalpojumus no cita uzņēmuma Amerikas Savienotajās Valstīs, lai tos pārdotu tālāk, tam ir jāizsniedz otram uzņēmumam tālākpārdošanas sertifikāts, un tādējādi otrs uzņēmums ir atbrīvots no maksājuma Sales tax.

Amerikas Savienotajās Valstīs Sales tax netiek izmantots visos štatos. Šādi štati ir Aļaska, Delavēra, Montana, Ņūhempšīra un Oregona.

Atšķirības raksturo politiskās cīņas

Skatoties bildes šī raksta sākumā, pievienotās vērtības nodoklis izskatās pēc sarežģītākas sistēmas par Sales tax. Tomēr ASV spēcīgais vietējais līmenis ar dažādām nodokļu likmēm produktiem un pakalpojumiem, vairākiem nodokļiem un tālākpārdošanas sertifikātiem padara sistēmu sarežģītāku. Eiropas PVN arī nav vienkāršs. Eiropas valstīs ir dažādas nodokļu likmes, dažādām precēm tiek piemērotas dažādas nodokļu likmes, un daži produkti un operatori ir izslēgti no PVN.

Politiskā cīņa par bagātības sadali ir vērojama gan starp Eiropas un Amerikas sistēmām, gan arī tajās.

Autors:

Arkikoodi

Avoti un papildu informācija:

What is the difference between sales tax and VAT?
What is Use Tax?

Publicēts: 13.12.2022

Jaunākie raksti ar tiem pašiem tagiem:

Nodokļu vēsture
Daudzi mūsdienu nodokļi tika izmantoti jau senatnē. Lēmumu pieņemšana par nodokļiem no autokrātiem ir pārgājusi uz parlamentiem, un nodokļu līmenis ir pieaudzis. Agrāk nodokļus izmantoja karu rīkošanai, mūsdienās nodokļus izmantoja labklājības valstu uzturēšanai.